ورود به حساب کاربری

ویروس کرونا Coronavirus

۲۰\۱۱\۱۳۹۸
           
              

 

        

 

  

آزمایش روش جدید درمان کرونا

"آزمایش موفقیت آمیز درمان کرونا با استفاده از پروتئین"

 

 

نتایج مقدماتی یک آزمایش بالینی حاکی از آن است که درمانی جدید برای (کووید 19) باعث کاهش تعداد بیماران نیاز به مراقبت های ویژه وجود دارد.

 

درمانی از جنوب شرقی انگلستان مبتنی بر شرکت بیوتکنولوژی Synairgen( سینارگن) از پروتئینی به نام" اینترفرون بتا " استفاده می کند که بدن هنگام ابتلا به عفونت ویروسی آن را تولید می کند.

این پروتئین به طور مستقیم با استفاده از یک سحابی کننده در ریه های بیماران مبتلا به ویروس کرونا استنشاق می شود، به این امید که  ایمنی را تحریک کند.

 

یافته های اولیه حاکی از آن است که این درمان % 79 احتمال گسترش شدت بیماری در  بیماران کووید 19 در بیمارستان را که نیازمند دستگاه دستگاه تنفّس مصنوعی یا ونتیلاتور  هستند را کاهش میدهد.

 

شرکت Synairgen( سینارگن) ادعا می کند ، بیماران دو تا سه برابر بیشتر از قبل بهبود می یابند تا جایی که انجام فعالیت های روزمره آنها بر اثر بیماری به خطر نمی افتد.

این آزمایش همچنین حاکی از کاهش "بسیار چشمگیر" تنگی نفس در بیمارانی که تحت درمان قرار گرفته اند،می باشد.

علاوه بر این ، گفته می شود که متوسط مدت زمان گذراندن بیماران مبتلا در بیمارستان ، برای افرادی که داروی جدید را دریافت می کنند ، یک سوم کاهش یافته است (به طور متوسط از نه روز به شش روز کاهش پیدا کرده است.)

این آزمایش دوگانه دربین 101 داوطلب که به دلیل عفونت کووید 19در 9 بیمارستان بریتانیا بستری شده بودن،آزمایش شد.

به نیمی از شرکت کنندگان دارو داده شد ، نیمی دیگر ماده ای که به عنوان دارونما (ماده ای که به عنوان دارو شناخته می شود ولی کاملا غیرفعال است) داده شد.

v      نتایج تأیید نشده

بر طبق قوانین جاری Synairgen( سینارگن )وظف است نتایج بررسی های اولیه  اولیه را گزارش کند.

نتایج در مجلات معتبر پزشکی  منتشر نشده  و همچنین اطلاعات کاملی از آزمایشات انجام شده  در دسترس نیست.در نتیجه  بی بی سی نمی تواند ادعاهای مطرح شده برای معالجه را تأیید کند.

اما اگر نتایج آنطور که این شرکت می گوید باشد، گامی بسیار مهم در درمان  عفونت های ویروس کرونا خواهد بود.

به گفته ی دانشمند مسئول آزمایش ، تام ویلکینسون ، اگر نتایج در مطالعات بزرگتر تأیید شود ، درمان جدید " تغییر دهنده این بازی" خواهد بود.این آزمایش نسبتاً كوچك بود ، اما دارای علائم به شدت قوی برای درمان بیماران بوده است

ریچارد مارسدن ، مدیر اجرایی Synairgen( سینارگن) به بی بی سی گفت: "ما نمی توانستیم نتایجی بهتر از این انتظار داشته باشیم. وی نتایج را "پیشرفت غیر منتظره مهم" در درمان بیماران بستری شده بدلیل ابتلا به کووید 19توصیف کرد.

v     بعد چه اتفاقی می افتد؟

به گفته ی "آقای مارسدن "این شركت طی دو روز آینده یافته های خود را به تنظیم كنندگان پزشكی در سراسر جهان ارائه می دهد تا ببینند كه برای تأیید درمان چه اطلاعات بیشتری لازم دارند.

اگرچه دولت انگلیس ، مانند بسیاری دیگر ، گفته است که با بیشترین سرعت ممکن برای تأیید درمانهای امیدوارکننده با ویروس کرونا کار خواهد کرد. اما این روند ممکن است ماهها طول بکشد. امکان تایید اضطراری مشابه اتفاقی که برای "remdesivir" در ماه می اتفاق افتاد  وجود دارد.احتمال دیگر این است بیماران بیشتری از این  درمان  استفاده نمایند. زیرا نیاز به ردیابی  دقیق  اثراتی میباشد که به واسطه آن مشخص شود این روش   بی خطر و مؤثر است.

در صورت تأیید ، دارو و مواد مرتبط با آن  میبایست در حجم انبوه تولید شود.

آقای مارسدن می گوید كه وی به شركتها دستور داد كه تولید خود را از ماه آوریل(فروردین) دوباره آغاز كنند تا  مطمئن شوندكه در صورت مثبت بودن نتایج در دسترس آنها خواهد بود.به گفته ی او انتظار می رود که سینایرگن( Synairgen) بتواند دوز "چند صد هزارتا" در ماه زمستان تحویل دهد.

v   درمان چگونه کار می کند؟

اینترفرون بتا بخشی از اولین خط دفاعی بدن در برابر ویروس ها است و هشدار می دهد که انتظار می رود که حمله ویروسی اتفاق بیافتد.

به نظر می رسد که ویروس کرونا تولید خود را به عنوان بخشی از استراتژی برای فرار از سیستم ایمنی بدن ، سرکوب می کند.

داروی جدید فرمولاسیون ویژه ای از اینترفرون بتا است که به طور مستقیم از طریق یک سحابی کننده به مجاری هوایی منتقل می شود که پروتئین را به یک آئروسل یا (هواپخش) تبدیل می کند.

موضوع قابل بحث این است که دوز مستقیم پروتئین در ریه ها باعث می شود واکنش ضد ویروسی قوی تری ایجاد شود ، حتی در بیمارانی که سیستم ایمنی بدن آنها از قبل ضعیف است.

اینترفرون بتا معمولاً در معالجه مولتیپل اسکلروزیس(multiple sclerosis )یا (اِم‌اِس یا گرفتگی بافت‌های گوناگون )استفاده می شود.

آزمایشات بالینی قبلی که توسط Synairgen( سینارگن )انجام شده است نشان داده است که می تواند پاسخی به  ایمنی آن را تحریک کند و بیماران مبتلا به آسم و سایر بیماری های مزمن ریه می توانند به راحتی درمان را تحمل کنند.

v  چگونه آزمایش آزمایش شد؟

هیچ کدام از کسانی که در این کارآزمایی شرکت کرده بود ، تا پایان آن نمی دانستند که کدام بیمار کدام درمان را انجام داده است.

سندی آیتکن ، یکی از پرستارانی که داروی جدید را برای بیماران در بیمارستان ساوتهمپتون تهیه کرده است ، توضیح داد: "اگر بدانید که این مواد مخدر است ، ممکن است باعث شود که ذهن شما دچار تعصب شود."

کارآزمایی داروی Synairgen( سینارگن )، الگوی توافقنامه برنامه بود ، یک طرح کارآزمایی بالینی با سرعت بالا که در ماه آوریل توسط دولت انگلستان تنظیم شده است تا پیشرفت داروهای جدید برای بیماران مبتلا به کووید19را تسریع کند.

تیم سینارگن معتقد است که این دارو در مراحل اولیه عفونت می تواند حتی مؤثر باشد.

یک کارآزمایی با هدف بررسی تأثیر داروهای جدید به بیمارانی که در گروههای پرخطر قرار دارند به محض تأیید داشتن کووید 19 سعی در یافتن داوطلبانه دارد زیرا در حال حاضر تعداد اندکی از عفونت جدید وجود دارد.

v  متخصصان دیگر چه می گویند؟

به گفته ی پروفسور استیو گوداکر ، متخصص طب اورژانس ، از دانشگاه شفیلد: "این نتایج تفسیر پذیر نیست. ما به جزئیات کامل و شاید از همه مهمتر پروتکل آزمایشی احتیاج داریم. آزمایش باید قبل از انجام هرگونه تحلیلی ثبت شده باشد و یک پروتکل در دسترس باشد. "

همچنین به گفته ی پروفسور نوید ستار ، استاد طب متابولیک در دانشگاه گلاسگو : "نتایج بسیار چشمگیر به نظر می رسد ، و گرچه پذیرفته شده است که آزمایش با تقریبا بیش از 100 شرکت کننده کوچک است ، اما کاهش 79 درصدی در شدت بیماری می تواند یک تغییر دهنده ی این بازی باشد.

 "خوب است که نتایج کاملی را که یک بار ارائه شده و مورد بررسی قرار گرفت ، مشاهده کنیم تا مطمئن شویم که آنها قوی هستند و سیر آزمایشی سختگیرانه بوده است. همچنین ، با وجود تعداد کم آزمایش، اطمینان در سطح واقعی کمتر خواهد بود ضمن اینکه واکنش افراد( بسته به شرایط)  به درمان  متفاوت خواهد بود. برای اعلام نظر دقیق نیاز به آزمایش با تعداد  بالاتر میباشد ، اما با این وجود ، این نتایج بسیار هیجان انگیز است. "

 

مبنع : https://www.bbc.com/news/health-53467022

مترجم: هیلا سلیمانی

(درجه )

 

مطالب مرتبط

تنظیمات

درجه