ورود به حساب کاربری

تاریخچه خور

۲۰\۱۱\۱۳۹۸
           
              

روستای خور منطقه ای تاریخی و آثار تاریخی فراوانی دارد که جزیی از میراث فرهنگی کشور است. در بعضی سنگ نوشته ها قدمت این روستا را به 900 سال تخمین می زنند. آبشار خور با 60 متر ارتفاعی منحصر به فرد منطقه است. 

 

وجه تسمیه

واژه خور مخفف خورشید است و از آنجایی که این روستا به سمت خورشید می باشد و  هم چنین به علت آب و هوای خوب و مناسب و طبیعت زیبای آن روستا اسم آن خرداد و خرتات نامیده میشد؛ به همین دلیل آنرا روستای خور می نامند.روستای خور با داشتن ارتفاع 2800 متری در دامنه غربی قله گندم چال که دارای 3600 متر ارتفاع از سطح دریا در شمال غرب تهران و یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می باشد.

 

روستای خور دارای سابقه تاریخی  طولانی سکونت می باشد و عوامل مختلف جغرافیایی، طبیعی ، اجتماعی و اقتصادی در شکل گیری آن دخیل بوده اند. شکل گیری روستا و دوام حیات اجتماعی آن به یک بستر فعالیتی و اقتصادی نیاز دارد. قرار گرفتن در کنار سفره های آب زیرزمینی، منطقه دامنه ای، اراضی کشاوزری و نزدیکی به شهر کرج و تهران و هم چنین قرار گرفتن در مسیر شهرهای شمالی کشور از جمله از عواملی بوده است که باعث شده مردم روستای خور در این محل ساکن شوند، چرا که می توانستند از امکانات موجود آنجا برای دوام زندگی خود استفاده کنند. وجود جاده و عوامل ارتباطی، که همواره باعث میشود یک روستا به طرف آن کشیده شود، از جمله عوامل دیگر در شکل گیری روستای خور نیز از این اصل مستثنی نبوده است

مطالب مرتبط

تنظیمات

درجه